Ana Sayfa Derneğimizden Haberler TARİHİ BULUŞMA

TARİHİ BULUŞMA

1233
0

Çamlıdere ve Doğa Dostları’nın 700’ncü Çarşamba Toplantısı’nda büyük heyecan yaşandı.

Kurulduğu günden beri her hafta düzenli şekilde bir gündemle toplanan Derneğimiz , bu hafta tarihi bir buluşmaya sahne oldu. Geçtiğimiz ay Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Ali Çakmak hocam ile başlayan Ayın Konuğu etkinliğinin Şubat ayı konuğu ilçemizin yetiştirdiği değerli din adamlarından Hacı Hafız Mehmet Mandal  hocam oldu.

Toplantıya; Çamlıdere Dernekler Federasyonu Başkanı Şahin Altaş, Yediören Dernek Başkanı Hacı Öztürk, Avdan Dernek Başkanı Hikmet Efe, Elvanlar Dernek Başkanı Salih Özdemir, Ahatlar Dernek Başkanı Sebahattin Akbulut, Yılanlı Dernek Başkan yardımcısı Adnan Aydın,Çukurören Hatipler Dernek Başkanı Hamza Sarışen, Akkaya Dernek Başkanı Aydın Türkoğlu, Çamköy Dernek Başkanı Harun Sözen, Peçenek Camili Dernek Başkanı Mustafa Güdücü, Peçenek Orta Mahalle Dernek Başkanı Mustafa Altay, Elmalı Dernek Başkanı Yusuf Akyel, Ankara Kulübü Yenimahalle Şube Başkanı Hamit Başkaya, Şentepe Spor Kulübü  Başkan Yardımcısı Durali Keleş, Altındağ Belediye Meclis üyesi ve Ulubeyspor Kulübü Başkanı Ali İhsan Ceylan olmak üzere Çamlıdereli hemşehrilerimiz büyük ilgi gösterdiler.

Derneğimiz üyelerinden rahmetli Uğur Öcal’ın eşi başta olmak üzere ilçemizin yetiştirdiği Halk Müziği sanatçılarından Şerife Çalıkıran ve bir grup bayanda bu tarihi toplantıda hazır bulundular.

Çamlıdere ve Doğa Dostları Derneği Başkanı Ahmet Tekcan yaptığı konuşmada derneğimizin 14 yılda gerçekleştirdiği eğitimden sağlığa, spordan sanata bir çok faaliyetten kısaca bahsettikten sonra , “Bizler ait oldukları topraklara karşı duyarlıklarını yitirmeyen samimi Çamlıdere sevdalılarıyız. Bir nesle ilham vermek için mücadele ediyoruz. Bugün tarihi bir güne tanıklık etmenin heyecanını yaşıyoruz “ diyerek tüm konuklara “hoş geldiniz “dedi.

Başkan Tekcan’ın konuşmasının ardından Kurucu Başkanımız Ali Öcal’ın modoratörlüğünde   Hacı Hafız Mehmet Mandal hocamızla tarihi söyleşi başladı. Mehmet hocam, Çamlıdere’nin dünü ile ilgili çok önemli notlar paylaştı. İlçemizden yetişen sayısız din adamlarının adını yadedildi. Damadı ve öğrencisi olduğu  hayatını ilim, yetim büyütme ve hayır işleri adayan Hafız Halil Okur ile ilgili anlattıkları merakla dinlendi. Özellikle İstanbul Fatih Cami imamı iken, Çamlıdere yaşanan sorunlar nedeniyle ilçeye getirilmesi ve uzun yıllar Belediye Başkanlığı ve Merkez Cami İmamlığı yaptığı yıllarda yaşananlar büyük bir dikkatle dinlendi.

ÜÇ TORUN DUYGULANDIRDI

Toplantının dikkat çeken üç ismi daha vardı ki, yaptıkları konuşmalarla gecede duygusal anlar yaşattılar. Hafız Halil Okur hocamızın torunları olan  Hacettepe Üniversitesi eski Genel Sekreteri Doc.Dr. Ahmet Karagöz, uzun yıllar Yenimahalle Belediyesi’nde üst düzey görevlerde bulunan kardeşi Hüseyin Karagöz ve dedesinin adını  taşıyan Halil Okur, dedelerinin aydın bir din adamı ve ilim insanı olduğunun altını çizdiler. Hüseyin Karagöz’ün Kur’an okuması esnasında gözlerin nemlendiği gözlendi.

Gecede söz alan Şahin Altaş, Hamit Başkaya, Durali Keleş,Bahattin Demiray, Nursel Öcal, Ali İhsan Ceylan, Mehmet Mandaloğlu etkinlikten duydukları mutluğu paylaştılar. Şerife Çalıkıran da söylediği türkü ve ilahi ile geceye ayrı bir anlam kattı. Derneğimiz Üçüncü Dönem Başkanı Faruk Çalışıcı ve Dördüncü Dönem Başkanı Barbaros Yılmaz’da yaptıkları kısa konuşmalarda birlik ve beraberlik mesajı verdiler.Gece Hacı Hafız Mehmet Mandal hocamın , birlik ve beraberliğimizin daim olması ve tüm ebediyete intikal eden geçmişlerimiz için yaptırdığı dua ile sona erdi.Gecenin sonunda Başkanımız Ahmet Tekcan, başta Mehmet Mandal hocamız olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür edip, daha güzel etkinliklerde buluşma temennisinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here