Ana Sayfa # AMİGO SERDAR GÜNÜLLERİ FETHETTİ

AMİGO SERDAR GÜNÜLLERİ FETHETTİ

Amigo Serdar Kırıkkale Keskin'de Gönülleri Fethetti.

245
0

Çamlıdere ve Doğa Dostları Derneğinin koordinatörlüğünde; Keskin İlçe Mili Eğitim Müdürlüğü, Ağaçören Kaymakamlığı ve Çamlıdere Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü ortaklığında oluşturulan,  Erasmus+ Porejesi kapsamında, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen  Amigo Serdar Çalıştayı’nın 2.si ayağı Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde yapıldı.

Down Sendromlu Serdar Şahin’in hayat hikayesinden yola çıkılan ve bütün engelli kardeşlerimizin sorunlarına dikkat çekmek, onlara  ilham amacıyla  bu proje’nin birincisi Mart Ayında Yenimahalle yapılmıştı ve basında büyük yankı uyandırmıştı. Bu Çalıştay’ın 2. ayağı Keskinde yapıldı ve iki gün boyunca dolu dolu bir etkinlik oldu.

Keskin Öğretmen Evi’nde  iki gün süren Çalıştay’da birbirinden değerli birçok isim vardı.  İlk konuşmayı yapan Keskin İlçe Milli Eğitim Müdürü Çelebi Rıfat Çalı, Böyle güzel bir programa evsahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını. Amigo Serdar’ın vesilesiyle Çamlıdere ile Keskin arasında bir bağ oluştuğunu bundan sonra da bu tür projelerde buluşmak istediklerini ifade ederek konuklara iyi programlar diledi.

Serdar bizim her şeyimiz ve Çamlıdere için bir değerdir. Bu değerleri hepimizin görmesi ve onlara el uzatmamız gerektiğini ifade eden Dernek Başkanımız Ahmet Tekcan şu konuşmayı yaptı “ Birincisini 11-12 Mart tarihinde Ankara’da gerçekleştirdiğimiz AMAGO SERDAR ÇALIŞTAYIMIZIN 2.sine hoş geldiniz, sefalar getirdiniz…  Sizlere, Manevi mimarımız, moral tapumuz Şeyh Ali Semerkandi Hz.’nden selamlar getirdik. Ankara’dan Çamlıdere’ye, Aksaray’dan Ağaçören’e, Kırıkkale’den Keskin’e Amigo Serdar ile bir gönül köprüsü kurduk.  Bunun startını da Ankara Yenimahalle’de verdik ve bugünde bu güzel salondayız. Bir sonra ki durağımız Aksaray Ağaçören olacak. Amacımız herkesin Engelsiz bir ortamda nefes alabilmesi, sesini duyabilmesi. Sağlıklı bireyler gibi engelsiz kardeşlerimizin de gülüp oynaması, topluma kazandırılması.

Peki biz 14 yılda neler yaptık derseniz,  kısaca  kurucu Başkanımız Ali Öcal’ın “Ait olduğu topraklara karşı duyarlıklarını yitirenler, insan olma vasfını kaybeder” sözünü kendine ilke edinen bizler çalışmaya ve üretmeye her daim topluma yararlı olmak için çalıştık. Yine çalışmaya devam edeceğiz.

14 yılda o kadar çok etkinliğe imza attık ki, bunlar birileri için belki de hiçbir şey ifade etmez ama bizler için çok değerli ve önemli şeylerdi. Kabına sığmayan bir Dernek olarak ileri ki zamanlarda da çalışmaya devam edeceğiz inşallah. Çünkü biz ilçemizin ve ülkemizin yılmaz neferleriyiz.

Bizim amacımız; doğup büyüdüğümüz topraklara karşı sorumluluk bilinci ile hareket ederek, örf adetlerimizden kopmadan, gelecek nesillere de bu sevgiyi aşılamak. Ömür bitip yine bu topraklara dönüş zamanı geldiği zaman huzur içinde gelip ebediyete uzanmak. Kısacası üzerimize düşeni yapmak ve gönüllere hoş bir sada bırakmak.” Ben gelmedim da’vi için benim işim sevi için. Dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmağa geldim” diyen Yunus gibi gönüller yapmaya geldik” dedi.

Keskin Belediye Başkanı Dede Yıldırım da bir konuşma yaparak “Down Sendromlu Amigo Serdar’ın mücadelesi ve başardıkları, milyonlarca engelliye umut oldu. Çamlıdere ve Doğa Dostları Derneği’nin Erasmus Projesi ile Serdar Şahin’le engellerin aşılması yolunda önemli mesajlar verildi. Avrupa Birliği destekli proje ile milyonlarca dezavantajlı bireyin sporla hayata bağlanmasını amaçlayan dernek, Dernek Başkanı Ahmet Tekcan, Çamlıdere ve Doğa Dostları Derneği’nin 15 yıldır çok önemli projelere imza attığını, bugünde Erasmus+ projesinin Amigo Sedar’dan ilhamla başlatıldığını ifade ederek, çalıştayın milyonlarca engelliye umut olması temennisinde bulundu. İlçemize yapmış oldukları ziyaretten dolayı ilçem, belediyem ve şahsım adına teşekkür eder, şükranlarımı sunarım” dedi.

Ağaçören İlçe Milli Eğitim Müdürü Nihat Yalvaç, Yozgat Bozok Üniversitesi BESYÖ öğretim üyesi Prof. Dr. Hayrettin Gümüşdağ, Ankaragücü’nün Bonhof lakaplı efsane futbolcusu, Futbol Antrenörü  Nazmi Erdenerin, Gençlerbirliğinde yetişen daha sonra Fenerbahçe ve Türk Milli Takımında da oynamış Efsane futbolcu Gökhan Gedikali, Keskin eski Milli Eğitim Müdürü hemşerimiz Erdoğan Çakmak ve ODTÜ Ampute Futbol Takımı hocası Ahmet Ali Özduman salonda bulunun gençlere hitap ederek bu tür projelerin daha çok yapılması gerektiğini ve engelli bireylerin hayata kazandırılması gerektiğini ifade ettiler. Ayrıca Çamlıdere ve Doğa Dostları Derneği Kurucu Başkanı, Gazeteci ve Televizyon Programcısı Ali Öcal, Gazeteci ve Futbol Antrenörü Metin Karagöz ve ayrıca 06 Akademi BESYO Antrenörü Barış Çetinkaya ve öğrencileri de seminere katılanlar arasındaydı.

Daha sonra Çamlıdere Belediyespor ve ODTÜ Ampute Futbol takımı bir gösteri maçı yaptı. Futbolcuların yaptığı şık hareketler seyircilerden büyük alkış aldı.

Akşam ise gönül adamı, mütevazi kişilik efsane futbolcu Gökhan Gedikali’nin evine konuk olduk ve eşi ile beraber bizleri ağırlamasından dolayı kendilerine teşekkür ederiz.

ÇALIŞTAYIN İKİNCİ GÜNÜ DE DOLU DOLU GEÇTİ

Amigo Serdar Çalıştayı’nın ikinci günü Öğretmen Evi’nde başlandı. Öğrencilerin Gruplar halinde ayrılarak yeni spor dalları bulmaları istendi ve birbirinden ilginç projeler ortaya çıktı. Daha sonra Türkiye Ulusal Ajansı Erasmus+ Koordinatörü Kemal Başçı da bir konuşma yaparak böyle bir proje için paydaşlara teşekkür etti.  Başcı konuşmasında Böyle projelerin çoğalması ve engellilere elimizden geldiği kadar yardımcı olmamız gerektiğini ifade ederek gençlere tecrübelerini ve deneyimlerini anlattı. Gençlerin kendilerine güvenmesini ve kendilerini geliştirmesini isteyen Başcı, Ulusal Ajans olarak gelen projelere her zaman açık olduklarını, birinci de geçmese bile daha sonraları eksiklerin tamamlanmasıyla geçeceğini o yüzden gençlerin devamlı üretmesi gerektiğini ifade etti.

Yine çok önemli takımlarda Teknik Direktörlük yapmış olan Namık Altınsoy böyle bir program için paydaşlara teşekkür ederek engellilerin yaşama tutunması için elbirliği ile hareket etmemiz gerektiğini ifade etti. Gençlerle yaşadıklarından kesitler sunarak onlara azimli olmalarını söyledi.

Daha sonra Keskinde turizme açılan Sulu Mağara ziyaret edilerek günü tamamladık.

Bu güzel çalıştayda emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here